a) Program časného záchytu osteoporózy
Nově je zdravotními pojišťovnami hrazena denzitometrie (vyšetření kostní hustoty) v rámci Programu časného záchytu osteoporózy („prořídnutí kostí“). Každá druhá žena a pátý muž nad 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu. Osteoporóza je onemocnění, které bývá dlouho bez zjevných příznaků na těle. Pro nepřítomnost příznaků se o osteoporóze mluví jako o tichém zloději, a nezřídka prvním projevem osteoporozy je až zlomenina. Pro koho je program určen?
ženě ve věku > 60 let je doporučena denzitometrie
muži ve věku >70 let je doporučena denzitometrie
muž ve věku 65-70 let vyplní dotazník FRAX a na základě jeho výsledku (tj. posouzení 10ti letého rizika zlomeniny) může být doporučena denzitometrie
b) Screening rakoviny prostaty
Od 1.1.2024 je hrazen screening (vyhledávání) rakoviny prostaty. Tento nádor patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů. Řada studií prokazuje zásadní význam stanovení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) pro včasné odhalení tohoto onemocnění a snížení úmrtnosti u mužů, u kterých byl proveden odběr PSA.
Cílovou skupinou jsou muži ve věku 50–69 let (+364 dní). Byť je program cílen zejména na tuto věkovou skupinu, lze obdobně postupovat i u mužů v dobré kondici nad 70 let. Stejně tak i v případě, že se karcinom prostaty vyskytuje u příbuzných v přímé linii (otec, syn), je vhodné screening zahájit už ve 45 letech.
c) Screening rakoviny tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom) je civilizační onemocnění a v naší populaci je nejčastějším zhoubným nádorem trávicího ústrojí. Výskyt tohoto onemocnění se v posledních desetiletích u nás trvale zvyšuje. Česká republika dlouhodobě zaujímá nejvyšší místa v celosvětových statistikách sledujících výskyt a úmrtnost na rakovinu tlustého střeva.
V České republice existuje tento skriningový program pro rakovinu tlustého střeva hrazený v rámci veřejného zdravotního pojištění:
Kolorektální skrining je založen na pravidelných testech okultního (skrytého) krvácení do stolice (TOKS) nebo na primární skriningové kolonoskopii (což je endoskopické vyšetření tlustého střeva).
Lidé starší 50 let se mohou rozhodnout pro jednu ze dvou možností:
Jednou ročně si udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS) ve věku od 50 do 55 let. Tento test je běžně možné zajistit u praktických lékařů a jeho provedení je zcela nenáročné. Od věku 55 let pojišťovny hradí test 1x za za dva roky.
Postoupit primární skriningovou kolonoskopii, což postačí provést jednou za deset let.
Skriningová kolonoskopie je po všech stránkách jednoznačně spolehlivější vyšetření než test okultního krvácení do stolice (TOKS).Během kolonoskopického vyšetření lze odstranit podezřelé výrůstky (polypy) ve střevě, čímž se pacient vyhne klasické operaci. Skriningovou kolonoskopii lze provést v tzv. analgosedaci (kombinaci analgetika se sedativem), kterou lze zmírnit bolestivé pocity u citlivějších jedinců. Další informace viz https://www.kolorektum.cz/
d) Screening karcinomu prsu probíhá formou pravidelných mamografií od 45 let věku á 2 roky, žádanky vydává praktický lékař nebo gynekolog. Detaily viz https://www.linkos.cz/onkologicka-prevence/screening/program-screeningu-karcinomu-prsu/
e) Screening ca plic je určen pro obě pohlaví ve věku 55-74 let, kteří jsou současní nebo bývalí kuřáci a mají vykouřeno alespoň 20 krabiček cigaret za rok. Pacienti by měli vyjádřit ochotu přestat kouřit a měli by být odesláni na plicní ambulanci, případně přímo na CT low dose plic. Detaily viz https://www.prevenceproplice.cz/
f) Časný záchyt demence v ordinaci praktického lékaře. Jedná se o preventivní vyšetření s cílem včasného záchytu demence, kdy je testována seniorská populace od 65 let do 80 let 1x za dva roky v souvislosti s preventivní prohlídkou.Všeobecný praktický lékař by měl tedy jednou za dva roky u pojištěnců ve věku 65-80 let v rámci preventivní prohlídky provést tzv. screeningové vyšetření „časný záchyt demence“. Lékař seznámí pojištěnce s průběhem vyšetření, kterého je součástí tzv. Mini-Cog test. Provedený test lékař vyhodnotí a v případě potřeby (pozitivního výsledku Mini-Cog testu) stanoví další léčebný postup – a pacienta o všem informuje.