a) Program časného záchytu osteoporózy
Nově je zdravotními pojišťovnami hrazena denzitometrie (vyšetření kostní hustoty) v rámci Programu časného záchytu osteoporózy („prořídnutí kostí“). Každá druhá žena a pátý muž nad 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu. Osteoporóza je onemocnění, které bývá dlouho bez zjevných příznaků na těle. Pro nepřítomnost příznaků se o osteoporóze mluví jako o tichém zloději, a nezřídka prvním projevem osteoporozy je až zlomenina. Pro koho je program určen?
ženě ve věku > 60 let je doporučena denzitometrie
muži ve věku >70 let je doporučena denzitometrie
muž ve věku 65-70 let vyplní dotazník FRAX a na základě jeho výsledku (tj. posouzení 10ti letého rizika zlomeniny) může být doporučena denzitometrie
b) Screening rakoviny prostaty
Od 1.1.2024 je hrazen screening (vyhledávání) rakoviny prostaty. Tento nádor patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů. Řada studií prokazuje zásadní význam stanovení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) pro včasné odhalení tohoto onemocnění a snížení úmrtnosti u mužů, u kterých byl proveden odběr PSA.
Cílovou skupinou jsou muži ve věku 50–69 let (+364 dní). Byť je program cílen zejména na tuto věkovou skupinu, lze obdobně postupovat i u mužů v dobré kondici nad 70 let. Stejně tak i v případě, že se karcinom prostaty vyskytuje u příbuzných v přímé linii (otec, syn), je vhodné screening zahájit už ve 45 letech.
c) Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku
V rámci prevence kolorektálního karcinomu se můžete v České republice v současné době setkat se dvěma různými typy vyšetření: testem okultního krvácení do stolice (zkráceně TOKS) a screeningovou kolonoskopií. Každý člověk starší 50 let by měl začít vážně přemýšlet o absolvování alespoň jednoho z nich. Je dobré mít na zřeteli, že mezi oběma typy vyšetření existují podstatné rozdíly (srovnej test okultního krvácení do stolice a screeningová kolonoskopie). Od 50 let máte možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS, který je doporučen provádět jednou za dva roky. Bohužel TOKS sám o sobě nestačí ke stanovení definitivní diagnózy. Je-li výsledek testu pozitivní (tzn. jsou-li ve vzorku stolice nalezeny stopy krve), bude Vám poté doporučena kolonoskopie. Ta jako jediná totiž dokáže odhalit přesnou příčinu vašich potíží.
O screeningové kolonoskopii hovoříme tehdy, pokud se rozhodnete TOKS úplně vynechat. Doporučený interval mezi dvěma screeningovými kolonoskopiemi je až 10 let, neboť kolonoskopie poskytuje mnohem spolehlivější výsledky vyšetření. Pokud při tomto vyšetření není odhalen ani polyp (výrůstek, z něhož by se mohl vyvinout zhoubný nádor), pak máte vysokou míru jistoty, že rakovina tlustého střeva a konečníku vás během příštích deseti let nepostihne.
Screeningová kolonoskopie je po všech stránkách jednoznačně spolehlivější vyšetření než test okultního krvácení do stolice (TOKS). Během kolonoskopického vyšetření lze odstranit podezřelé výrůstky (polypy) ve střevě, čímž se pacient vyhne klasické operaci. Screeningovou kolonoskopii lze provést v tzv. analgosedaci (kombinaci analgetika se sedativem), kterou lze zmírnit bolestivé pocity u citlivějších jedinců. Další informace viz https://www.kolorektum.cz/
d) Screening karcinomu prsu probíhá formou pravidelných mamografií od 45 let věku á 2 roky, žádanky vydává praktický lékař nebo gynekolog. Detaily viz https://www.linkos.cz/onkologicka-prevence/screening/program-screeningu-karcinomu-prsu/
e) Screening ca plic je určen pro obě pohlaví ve věku 55-74 let, kteří jsou současní nebo bývalí kuřáci a mají vykouřeno alespoň 20 krabiček cigaret za rok. Pacienti by měli vyjádřit ochotu přestat kouřit a měli by být odesláni na plicní ambulanci, případně přímo na CT low dose plic. Detaily viz https://www.prevenceproplice.cz/
f) Časný záchyt demence v ordinaci praktického lékaře. Jedná se o preventivní vyšetření s cílem včasného záchytu demence, kdy je testována seniorská populace od 65 let do 80 let 1x za dva roky v souvislosti s preventivní prohlídkou.Všeobecný praktický lékař by měl tedy jednou za dva roky u pojištěnců ve věku 65-80 let v rámci preventivní prohlídky provést tzv. screeningové vyšetření „časný záchyt demence“. Lékař seznámí pojištěnce s průběhem vyšetření, kterého je součástí tzv. Mini-Cog test. Provedený test lékař vyhodnotí a v případě potřeby (pozitivního výsledku Mini-Cog testu) stanoví další léčebný postup – a pacienta o všem informuje.
g) Program screeningu aneurysmatu abdominální aorty
Aneurysma abdominální aorty patří mezi nejzávažnější onemocnění cévního systému a je definováno jako lokalizované rozšíření břišního úseku aorty o více než 50 % v porovnání s průměrem břišní aorty u zdravé, věkem a pohlavím odpovídající populace. AAA postihuje nejčastěji muže starší 65 let, ti jsou postiženi 4–6krát častěji než ženy. Na procesu vzniku AAA se podílí více faktorů. Většina AAA nemá specifickou příčinu, nejčastěji jde o důsledek degenerativních změn způsobených např. vlivem aterosklerózy. Nejzávažnější komplikací AAA je ruptura (prasknutí). Je to život ohrožující stav, který bez včasného léčebného zákroku končí smrtí na vykrvácení. Letalita ruptur AAA je vysoká, dosahuje 65–94 %, 50 % pacientů umírá už krátce po vzniku ruptury nebo během transportu do nemocnice. Logickou snahou je tedy všechny nemocné se zjištěným AAA léčit včas plánovaným operačním výkonem (v době, kdy pacient ještě nemá akutní potíže), který má relativně nízkou úmrtnost (do 5 %). Asymptomatičtí pacienti s průměrem aneurysmatu 55 mm a více v době vyšetření jsou indikováni k chirurgické nebo endovaskulární léčbě, a to v závislosti na jejich celkovém zdravotním stavu. AAA lze spolehlivě diagnostikovat pomocí zobrazovacích metod včetně ultrasonografie.
žádanka USG abdominální aorty vystavena praktickým lékařem.